Bonwick-Adams crowned u11 Sussex County Cross Country Champion
He was followed soon after by his twin brother George who finished in 4th place overall.
Results as follows:
U11 Boys: 1st Charlie Bonwick-Adams 4:26, 4th George Bonwick-Adams 4:40, 33rd Harvey Gwyn 5:34, 36th Finlay Willis 6:08.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdU17 Women: 9th Darja Knotkova-Hanley 23:56, 14th Jasmine Mamoany 26:46.
Senior Women: 10th Katie Morgan 28:05, 33rd Siobhan Amer 30:20, 45th Hannah Gibson 32:35, 62nd Karen Thompson 35:58, 76th Sarah Hamilton 41:26.
Senior Men: 13th James Collins 43:21,15th James Skinner 43:29, 26th Ben Gibson 45:02, 45th John Kettle 47:29, 46th Phil Payne 47:42, 64th Mark Green 49:54, 73rd Tom Mullen 50:38, 84th Alex McGregor 53:41, 98th Julian Boyer 56:36, 99th Tim Hicks 56:58.
At the Hangover 5 on 1st January 2018 was the first West Sussex Fun Run League event of the year which was held at Hill Barn, Worthing. The Harriers results were as follows:
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad18th Katie Morgan (3rd lady) 37:15, 30th Tim Hicks 39:03, 130th Clare Kenward (29th lady) 48:49, 144th Graham Kenward 50:16, 213th Richard Bates 57:50, 259th Michael Essex 65:11.
Sussex Sports Hall League results at Horsham on 10 December.
Special mention should go to Ethan Lambert who equalled the league record in the speed Bounce with a stunning 90 bounces in 1 minute!
Girls u/11.
2 Lap Sprint: ‘A’ race: 3rd Mae Robinson 25.4 secs, ‘B’ race: 4th Millie Fairbrother 27.0 secs
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSpeed Bounce: ‘A’ 4th Mae Robinson 47; ‘B’ 4th Millie Fairbrother 42.
Standing Long Jump: ‘A’ 4th Mae Robinson 1m76, ‘B’ 4th Brooke Bashford-Dickens 1m07.
Girls u/13.
2 Lap Sprint: ‘A’ race: 4th Hannah Taylor 24.2 secs; B’ race: 4th Jessica Bashford-Dickens 29.4 secs.
4 Lap race: ‘A’: 5th Amy Rutherford 55.3 secs; B’ race: 4th May Stevenson 57.0 secs.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad6 Lap race ‘A’: 5th Jessica Bashford-Dickens 1min 40.7 secs.
8 Lap Parlauf: 4th Haywards Heath 1min 46.2 secs.
4 x 2 Lap Relay: 5th Haywards Heath 1min 48.4 secs.
Speed Bounce: ‘A’ 4th May Stevenson 69; ‘B’ 2nd Amy Rutherford 68.
Shot Putt: ‘A’ 5th Poppy Stapley 4m46; ‘B’ 4th May Stevenson 3m00.
Vertical Jump: ‘A’ 5th Amy Rutherford: 37, ‘B’ 5th Poppy Stapley: 37.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdStanding Triple Jump: ‘A’ 5th Hannah Taylor 4m73; ‘B’ 5th Jessica Bashford-Dickens 4m47.
Girls u/15:
2 Lap Sprint: ‘A’ race: 5th Emma Vince 25.2 secs.
Vertical Jump: ‘A’ 5th Emma Vince 40.
Boys u/11:
2 Lap Sprint: ‘A’ race: 4th Thomas Pearce 24.6 secs; ‘B’ race: 2nd Jack Twibell 24.1 secs.
4 x 1 Lap Relay:4th Haywards Heath 51.9 secs.
Standing Long Jump: ‘A’ 3rd Thomas Pearce 1m99; ‘B’ 4th Ben Taylor 1m69.
Speed Bounce: ‘A’ 2nd Harry Krombas: 52, ‘B’ 1st Equal =Thomas Pearce 49.
Boys u/13:
2 Lap Sprint: ‘A’ race: 4th Tom Swanston 25.3 secs.
6 Lap race: ‘A’ 4th Charlie Bonwick-Adams 1 min 19.5 secs.
8 Lap Parlauf: 4th Haywards Heath 1 min 48.7 secs.
Shot Putt: ‘A’ 4th George Bonwick-Adams (U/11) 4m37.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdVertical Jump: ‘A’ 2nd Tom Swanston:46, ‘B’ 2nd George Bonwick-Adams (U/11): 39.
Standing Triple Jump: ‘A’ 4th Tom Swanston 5m07; ‘B’ 4th Charlie Bonwick-Adams 4m88.
Speed Bounce: ‘A’ 1st Charlie Bonwick-Adams (u/11): 76, ‘B’ 1st George Bonwick-Adams (u/11): 76.
Boys u/15:
2 Lap Sprint: ‘A’ race: 5th James Boyer 21.7 secs; ‘B’ race: 4th Lio Robinson 23.5 secs.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad4 Lap Race: ‘A’ race: 5th Harvey Bashford-Dickens 49.2 secs; B’ race: 4th Ethan Lambert 49.2 secs.
4 x 2 Lap Relay: 4th Haywards Heath 1 min 35.9 secs.
Speed Bounce: ‘A’ 1st Ethan Lambert (Equal League Record) 90; ‘B’ 1st Lio Robinson 78.
Standing Triple Jump: ‘A’ 4th Ethan Lambert 5m95; ‘B’ 4th Lio Robinson 5m91.
Vertical Jump: ‘A’ 3rd James Boyer 62, ‘B’ 5th Harvey Bashford-Dickens: 42.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdShot Putt: ‘A’ 5th James Boyer 7m21; ‘B’ 5th Harvey Bashford-Dickens 5m29.
Non-Scoring:
2 Lap Race1: 6th Brooke Bashford (u/11) 29.1 secs.
2 Lap Race 7: 4th Ben Taylor (u/11) 25.8 secs.
2 Lap Race 8: 5th Oscar Clark (u/11) 25.3 secs.
2 Lap Race 9: 2nd Harry Krombas (u/11) 25.4 secs.
Speedbounce: U/11 Boys: Jack Twibell 47; Oscar Clark 48; Ben Taylor 39.
Standing Long Jump:U/11 Boys: Jack Twibell 1m75; Harry Krombas 1m55; Oscar Clark 1m58.
Speedbounce: U/11 Girls: Brooke Bashford-Dickens 24, Illy Saunders 41.
Standing Long Jump: U11 Girls: Millie Fairbrother: 1m51.